En vänligt menad gest
I 25 år har Leif Holmstrand arbetat med psykossjukdom, prostitution och queerhet i sin högst eklektiska praktik. Nu har han samlat allt i en ny monografi.
I 25 år har Leif Holmstrand arbetat med psykossjukdom, prostitution och queerhet i sin högst eklektiska praktik. Nu har han samlat allt i en ny monografi.
I februari flyttar Mossutställningars ateljéverksamhet från Stureplan till Värtahamnen. Större ytor öppnar för fler ateljéer, nya samarbeten och egna utställningar.
Konstvetenskapen på Södertörn fyller tio år. I ett jubileumssymposium på Moderna Museet ventileras framtidsvisioner och kritikens villkor.
Trehövdad satsning återaktualiserar frågor kring konstnärlig forskning medan konsthögskolorna uteblir.
Kirsten Ortwed har brugt et helt liv på at skubbe skulpturen ud på kanten. På Bornholm passer hendes kunst mistænkeligt godt ind.
Den omsorgsfulle vendingen risikerer at institusjonen tar kunstens plass.
Utställning på Bonner Kunstverein granskar vår tids viktigaste valuta: uppmärksamheten.
Gaskkas vil utfordre utenfrablikket på samisk kunst og kultur.